Jak ćwiczyć na platformie do balansowania?

Źródło: www.hop-sport.pl

Co to jest platforma do balansowania? Każdy, kto interesuje się sportem i uprawia, jakąś aktywność fizyczną na pewno, to wie. Ale, co z tymi, którzy tego nie wiedzą? Zaraz wyjaśnię, co to jest właściwie ta platforma do balansowania i jak na niej ćwiczyć?

Platforma do balansowania to tak naprawdę platforma fitness, która składa się z twardej okrągłej platformy o średnicy, która zazwyczaj ma około 60 centymetrów. Natomiast do niej przymocowana jest napompowana gumowa półkula. To wszystko tworzy urządzenie, które stosować można zamiennie w ułożeniu stabilnym i niestabilnym. Dzięki takiemu rozwiązaniu taka piłka zapewnia nam bardzo dużo możliwości. Na takiej platformie do balansowania wykonywać możemy zarówno dedykowane ćwiczenia, jak i wykorzystać ją do znanych już nam zmodyfikowanych zajęć aerobowych. Jak takie ćwiczenia na platformie do balansowania wpływają na nasze ciało? Otóż takie ćwiczenia pozwalają m.in., rozwinąć zmysł równowagi, a także koordynację całego ciała. Natomiast taka lekka, niestabilna pozycja na platformie do balansowania wymusza na nas ciągłą korektę położenia, tak by zachowana została prawidłowa pozycja ciała. Ćwiczenia na takiej platformie zalecane są zarówno sportowcom, którzy pragną urozmaicić swój zakres ćwiczeń, jak i osobom starszym i osobom rehabilitującym się, którzy potrzebują stymulować ciało i odbudować poczucie stabilności. Jak zatem ćwiczyć na platformie do balansowania, jakie ćwiczenia na niej wykonywać? By, odpowiedzieć na to pytanie to w tym artykule, przedstawię trzy rodzaje ćwiczeń, które, śmiało można, wykonać na platformie do balansowania. Oto one:

PRZYSIAD Z WYRZUTEM RAMION W GÓRĘ

Zaczynamy od pozycji wyjściowej, czyli wchodzimy obiema nogami na platformę balansową, najlepiej oczywiście bez obuwia. Stopy ustawiamy po obu stronach platformy, równolegle do siebie, rozstawione na szerokość bioder. Hantle trzymamy w górze oparte o barki. Staramy się uchwycić równowagę w ten sposób, aby krawędzie platformy nie dotykały ziemi. Następnie po zajęciu takiej pozycji wyjściowej wykonujemy przysiad. Staramy się, aby kolana nie wysuwały się dalej niż palce naszych stóp. Zwracamy również uwagę na to, aby kolana nie chwiały się na boki. Przysiad wykonujemy do momentu, w którym nasze uda będą mniej więcej równolegle do podłoża. Druga część wykonywanego ruchu to wyjście w górę i wyrzut hantel ponad głowę. Przez cały czas wykonywania ćwiczenia krawędzie platformy balansowej nie powinny dotykać podłoża. Wykonujemy 3 serie ćwiczenia po 10 powtórzeń.

Źródło: www.hop-sport.pl

POMPKI

Łapiemy platformę balansową rękoma, chwytając za jej krawędzie. Zajmujemy pozycję jak do zwykłej pompki. Stopy razem, całe ciało w jednej linii, ręce wyprostowane w łokciach. W takiej pozycji wykonujemy zwykłe pompki cały czas, pamiętając o tym, aby krawędzie platformy nie dotykały podłoża. Ciało powinno być cały czas w jednej linii. Schodząc w dół, pamiętajmy, aby wykonywany ruch był wolny i kontrolowany. Przy wyjściu w górę starajmy się to robić dynamicznie, ale również z zachowaniem kontroli nad własnym ciałem. Wykonujemy 3 serie ćwiczenia po 15 powtórzeń.

MOSTEK DYNAMICZNY

Kładziemy się na plecach. Nogi zgięte w kolanach, stopy stawiamy na platformie balansowej po jej przeciwnych stronach. Stopy płasko na platformie, równolegle do siebie, palce skierowane do przodu. Ręce zakładamy na klatkę piersiową. Z tej pozycji wyjściowej wykonujemy ruch bioder w górę do momentu, gdy nasze tułowie znajdzie się w linii prostej. Nogi pozostają ugięte w kolanach. Wykonując to ćwiczenie, pamiętamy, aby kontrolować położenie platformy. Jej krawędzie nie mogą dotykać podłoża przez cały czas wykonywania ćwiczenia. Po wyjściu w górę wytrzymujemy w takiej pozycji przez 2,3 sekundy, a następnie opuszczamy biodra na ziemię i wykonujemy kolejny ruch. Podobnie jak w przypadku poprzednich ćwiczeń zachowujemy kontrolę nad wykonywanymi ruchami. Ruch w górę musi być dynamiczny. Wykonujemy 3 serie ćwiczenia po 10 powtórzeń.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*