Jak ćwiczyć w starszym wieku?

Źródło: pixabay.com

Chyba każdy się ze mną zgodzi, że niezależnie od wieku budowanie zdrowego i silnego organizmu to podstawa zdrowia. Osoby w starszym wieku też mogą być zgrabne i umięśnione. To wszystko zależy od ich chęci i motywacji, a także od rodzaju ćwiczeń. Gimnastyka dla seniora to przede wszystkim sposób na poprawienie kondycji ruchowej, a co za tym idzie, uzyskanie większej sprawności w wykonywaniu codziennych zajęć i uchronienie się przed urazami. Takie ćwiczenia dla osób starszych dostosowane są do ich potrzeb. Nie obciążają one stawów ani kolan. Wystarczy jedynie pół godziny aktywności dziennie, by uchronić się przed wieloma chorobami i poprawić samopoczucie. Mając na uwadze powyższe to w tym artykule postanowiłam przedstawić taki bezpieczny trening dla seniora.

Na te ćwiczenia może pozwolić sobie każdy senior. Ćwiczenia te są przede wszystkim przyjazne dla stawów i kręgosłupa i nie powodują znacznego wzrostu ciśnienia tętniczego. Taki bezpieczny trening zakłada powolne, ale precyzyjne ruchy wykonywane w stabilnej pozycji. Na półgodzinny cykl mogą się składać takie ćwiczenia, jak:
1. Uginanie nóg w pozycji leżącej.
Leżąc na plecach z ramionami ułożonymi wzdłuż tułowia, należy uginać raz prawą, raz lewą nogę, po 15 powtórzeń na każdą.
2. Nożyce.
Pozostając w tej samej pozycji, należy unieść wyprostowane nogi tak, by tworzyły z ciałem kąt prosty, a następnie wymachiwać nogami na boki tak, aby krzyżowały się, raz prawa nad lewą, raz lewa nad prawą (30 razy).
3. Pogłębianie wykroku z pozycji leżącej.
Leżąc z rękami wyciągniętym szeroko na boki, należy przesuwać maksymalnie w bok raz jedną, raz drugą nogę, po 15 razy każdą.
4. Unoszenie nóg z klęku podpartego.
Klęcząc, należy oprzeć dłonie o podłogę, wyprostować plecy i podnosić na kilka sekund raz jedną, raz drugą nogę, po 15 powtórzeń na każdą.
5. Koci grzbiet.
Pozostając w pozycji takiej jak przy poprzednim ćwiczeniu, należy unieść maksymalnie wysoko odcinek lędźwiowy kręgosłupa, przytrzymać go w górze przez kilka sekund, a następnie opuścić go tak, by znajdował się jak najniżej (15 razy).
6. Skłony tułowia.
Stojąc w rozkroku z ramionami zwisającymi luźno wzdłuż tułowia, należy prawą dłonią sięgnąć tylnej części prawego kolana (bez uginania kręgosłupa) i wytrzymać w tej pozycji kilka sekund, a następnie powtórzyć z lewym kolanem i lewą dłonią (po 15 razy).

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*