Smartfonowy kark i kciuk – jak rozluźnić mięśnie?

Źródło: pixabay.com
Smartfon to telefon komórkowy, który zyskuje coraz większą popularność od ponad 10 lat. Niewiele osób nie ma go w dobie XXI wieku. Niestety wraz z pojawieniem się smartfonów, ludzie dorobili się wielu schorzeń i dolegliwości związanych z tym urządzeniem. Dlatego aż strach pomyśleć, co będzie dalej, za kolejnych dziesięć lat. Jednymi z takich schorzeń są smartfonowy kciuk i kark. Na czym polegają te dolegliwości, dlaczego boli i jakie ćwiczenia na rozluźnienie tych mięśni wykonywać?

SMARTFONOWY KCIUK
Otóż od pisania kciukami na dotykowej klawiaturze możemy nabawić się zapalenie pochewki ścięgnistej mięśni prostowników. Jest tak, ponieważ ekrany są coraz większe, co wiąże się z coraz większym nadwyrężeniem palców i nadgarstków, aby sięgnąć w każde miejsce. Kiedy po raz pierwszy Steven Jobs wprowadził na rynek pierwszego iPhone’a, miał on zaledwie 3,5 cala, natomiast dziś ekrany są znacznie większe i mają 5 cali. Dlatego warto jest pisać na smartfonie palcami wskazującymi i położyć go na płaskiej powierzchni.
SMARTFONOWY KARK
To nic innego, jak uporczywe bóle karku, które wynikają ze zbyt długiego pochylania głowy nad telefonem. Niektóre osoby pochylają głowę do przodu i wyginają szyję pod kątem nawet do 60 stopni, zwiększając tym znacząco siłę nacisku głowy na kark, aż do około 27 kg. Chirurdzy ortopedzi uważają, że ma to bardzo zły wpływ na szyjny odcinek kręgosłupa, tym bardziej, iż pochylamy głowę nawet przez około 4 godziny dziennie. Co powinniśmy zrobić, aby uniknąć bólu karku? Patrzmy w ekran, jak najmniej przy tym wyginając szyję i SMS – ujemy, podnosząc telefon do góry, a nie opuszczając do niego głowę.
Źródło: pixabay.com
ĆWICZENIA NA SMARTFONOWY KARK I KCIUK
Ćwiczenia na kark:
1 Siedząc w pozycji wyprostowanej, rozstawmy stopy i patrzmy przed siebie. Następnie oprzyjmy jedną rękę bądź obie na czole i starajmy się z całej siły naciskać czołem na dłoń, jednocześnie operując ręką. Policzmy w myślach do 10 -15 i odpuśćmy na 5 – 6 sekund. Powtórzmy ćwiczenie i wykonajmy 3 – 4 serie napinania, a następnie rozluźnijmy mięśnie.
2 Siedząc prosto, rozstawmy stopy. Prawą ręką chwyćmy siedzisko krzesła lub połóżmy ją na udzie. Opuśćmy prawy bark, a lewą ręką obejmijmy głowę i pochylmy ją w lewo. W tej pozycji rozciągamy mięśnie przez 15 – 20 sekund. Rozluźnijmy mięśnie i wykonajmy ćwiczenie na drugą stronę.
Ćwiczenia na kciuk:
1 Kładziemy dłoń płasko na stole, rozsuwamy wszystkie palce jak najszerzej i przysuwamy do siebie.
2 Opieramy palce jednej dłoni na palcach drugiej i naciskamy, aż poczujemy, że mięśnie są naciągnięte.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*