Dlaczego warto zdrzemnąć się w ciągu dnia?

drzemka po treningu
Źródło: pixabay.com

Założę się, że większa część osób na świecie, nie „ucina” sobie drzemki w ciągu dnia. Jest tak, gdyż w nawale tak dużych obowiązków po prostu nie mamy na nią czasu. Uważamy ją za stratę czasu. A wcale tak nie jest! Otóż drzemka w ciągu dnia powinna być konieczna, dlatego że pozwala odzyskać siły, odświeżyć się, jak również daje inne znakomite korzyści. Z tego też względu zróbmy wszystko, aby wygospodarować w ciągu dnia czas na choćby 10 minut snu. To tak naprawdę tylko parę chwil, a korzyści są ogromne. Jakie?

Zalety drzemki
  • Po pierwsze drzemka w ciągu dnia łagodzi objawy stresu, a to wpływa korzystnie na nasze serce.
Dlatego jeżeli to możliwe pozwólmy sobie na nią regularnie, co 2 do 3 razy w tygodniu. Otóż już taka 15 – minutowa drzemka zmniejsza o 30 procent ryzyko zachorowań na choroby układu sercowo – naczyniowego. W jaki sposób? Po prostu krótki, ale jakże głęboki relaksujący wypoczynek zmniejsza poziom stresu.
  • Po drugie taka drzemka nas pobudza.
Jak? Otóż pod koniec drzemki nasz organizm wydziela dużą ilość hormonów, takich jak: adrenaliny i noradrenaliny. Są to hormony potrzebne do  przebudzenia, a jednocześnie stymulują one rytm serca i wpływają na lepsze ukrwienie mózgu.
Źródło: pixabay.com
  • Ponadto drzemka w ciągu dnia zwiększa naszą kreatywność.
Podobno to właśnie w trakcie trwania snu pojawiają się najlepsze pomysły. Jest tak, ponieważ podczas drzemki w mózgu zachodzą nieco inne procesy niż w czasie głębokiego snu. Śmiało można by było powiedzieć, iż w trakcie drzemki  łatwiej jest nam przyłapać na pracy naszą podświadomość. To właśnie wtedy ujawniają się wszystkie wrażenia, emocje i obrazy zebrane w ciągu całego dnia. Okazuje się, że dzieje się to o wiele bardziej intensywnie w lekkiej fazie snu, dając nową twórczą inspirację.
  • Po czwarte udowodniono, że drzemka ułatwia podejmowanie decyzji.
To właśnie w lekkiej fazie snu, która ma miejsce w czasie drzemki nieświadomość może podsunąć Nam rozwiązania, do których w pełni świadomie nie mielibyśmy dostępu. Po prostu nasza nieświadomość jest wówczas bardziej „praktyczna”. Dlatego, gdy przebudzimy się z drzemki to bardzo często pojawiają się nowe strategie, co nie jest możliwe po głębokiej fazie snu, ponieważ ta faza kończy się zazwyczaj marzeniami sennymi. Z tego też względu jeżeli mamy jakiekolwiek kłopoty do rozwiązania lub ważne kwestie do przemyślenia to koniecznie „utnijmy” sobie drzemkę.
Źródło: pixabay.com
  • I po piąte drzemka w ciągu dnia uzupełnia nasze niedobory snu.
W dzisiejszych czasach większość osób na świecie cierpi z powodu niedoboru snu. Jest tak z wielu różnych przyczyn. Po prostu bardzo często brakuje Nam czasu na sen lub jesteśmy tak zestresowani, iż cierpimy na bezsenność. Dlatego kilkanaście minut drzemki w ciągu dnia jest naprawdę konieczna, gdyż radykalnie poprawi Nam samopoczucie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*