Masaż sportowy – na czym polega i komu jest polecany?

masaż sportowca
Źródło: pixabay.com

Na czym polega masaż sportowy? Jak sama nazwa wskazuje masaż sportowy to nieodłączny element treningu każdego sportowca. Masaż ten ma wiele wspólnego z masażem klasycznym, z tą różnicą, że jest wykonywany przy użyciu większej siły i energii. Jest on także nieodłącznym elementem odnowy biologicznej, który jest wykorzystywany w profesjonalnych programach treningowych.

Taki masaż sportowy pomaga zapobiegać kontuzjom, likwiduje skutki przetrenowania, rozgrzewa i relaksuje mięśnie, a także zapobiega zakwasom po ćwiczeniach. Otóż masaż sportowy całego ciała sportowca przypomina masaż izometryczny, którego zasadniczym celem jest odbudowa masy mięśniowej i przywrócenie sprawności mięśni sprzed urazu.
Dla kogo taki masaż sportowy jest polecany? A więc masaż sportowy to rodzaj masażu, który jest przeznaczony przede wszystkim dla sportowców. Jest tak dlatego, że tak, jak już mówiłam masaż sportowy przypomina masaż izometryczny, który pomaga w odbudowie i przyroście masy mięśniowej oraz siły mięśniowej, a ponadto redukuje tkankę tłuszczową znajdującą się pod skórą.
Źródło: pixabay.com
Jak wygląda taki masaż? Przebieg takiego masażu sportowego jest ściśle regulowany przez określony plan. Przed każdym masażem sportowym należy oczyścić skórę, czyli wziąć prysznic bądź kąpiel. Następnie uszkodzone miejsca oraz wszelkie rany powinny zostać oczyszczone przed przystąpieniem do wykonywania masażu sportowego. Później masażysta może stosować różne techniki masażu sportowego, takie jak:
  • W pierwszym oraz ostatnim etapie masażu dla sportowców wykonuje się głaskanie. Metoda ta polega na usunięciu obumarłych warstw naskórka, a także ma na celu ułatwienie pracy gruczołów potowych i łojowych.
  • W trakcie masażu wykonuje się rozcieranie, które polega na wykonywaniu kolistych ruchów rąk, przy czym powinny się one ślizgać po masowanym ciele. Tę technikę stosuje się w celu rozciągnięcia mięśni i ścięgien, przywraca naturalną ruchomość.
  • Bezpośrednio na mięśniach stosuje się technikę ugniatania, czyli oddziaływania mocnego nacisku na mięśnie.
  • Rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz rozluźnienie mięśni jest możliwe dzięki zastosowaniu opukiwania, ruchów siekających i uderzeń klaszczących.
 Masaż sportowy pomaga zregenerować mięśnie i przynosi ulgę po ciężkim treningu. Jeśli czujesz, że Twoje ciało jest przetrenowane, może warto udać się na taki masaż w celu regeneracji mięśni?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*