5 ćwiczeń zwalczających ból pleców

Źródło: pixabay.com

Jestem pewna, że ból pleców często daje się we znaki każdemu z nas. Nie ma się, co dziwić! Dlaczego? Ano dlatego, iż po ośmiu godzinach pracy za biurkiem nasze plecy cierpią. A dodatkowo jeszcze w domu najczęściej odpoczywamy przed telewizorem, co wcale nie odciąża naszych mięśni kręgosłupa. Po prostu nasz kręgosłup stale narażony jest na wysiłek. Właśnie wszystko to skutkuje bólami w okolicach lędźwi, krzyża i karku. Czy można jakoś zaradzić/zwalczyć ból pleców?

Oczywiście, że tak! Otóż by zapobiec bólom pleców, koniecznie powinniśmy mieć odpowiednie krzesło biurowe w pracy oraz poświęcić trochę czasu na ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie szkieletowe kręgosłupa oraz brzucha. Jakie to ćwiczenia zwalczające ból pleców? Aby odpowiedzieć na to pytanie to w tym artykule przedstawię tylko pięć z nich, choć jest ich z całą pewnością dużo dużo więcej. Oto one:
ĆWICZENIE 1
Połóżmy się na plecach ze zgiętymi nogami i stopami położonymi na podłodze. Następnie unieśmy jedną nogę i dociśnijmy obiema rękami wewnętrzną stronę uda, tak by poczuć napięcie mięśni z tyłu nogi. Wytrzymajmy w tej pozycji 30 sekund, a następnie zmieńmy nogę. Jeżeli nasza noga nie będzie całkiem wyprostowana, to nie martwmy się tym, z czasem nasza elastyczność poprawi się.
ĆWICZENIE 2
Tym razem dociśnijmy obiema rękami kolano do klatki piersiowej i pozostańmy w tej pozycji 30 sekund. Jeśli odczuwamy zbyt mocne napięcie przy kolanach, to połóżmy ręce pod kolanem. Powinniśmy poczuć pracę mięśni w dolnej partii pleców oraz w okolicach pośladków.
Źródło: pixabay.com
ĆWICZENIE 3
Podobne ćwiczenie rozciągające wykonajmy, dociskając prawą nogę do lewej nogi i na przemian. Kostkę opierajmy na przedniej części kolana, oprzyjmy ręce pod kolanem i dociskajmy je delikatnie w kierunku głowy przez 30 sekund. Zmieńmy nogę i powtórzmy tą samą czynność. Dzięki temu ćwiczeniu powinniśmy poczuć napięcie mięśni pośladków.
ĆWICZENIE 4
W tym ćwiczeniu rozłóżmy ręce na podłodze, skrzyżujmy nogi i jedną ręką próbujmy dociskać kolano w kierunku podłogi. W tej pozycji wytrzymajmy 30 sekund, a następnie powtórzmy tą czynność z drugą nogą. Tym razem napięcie mięśni powinno być odczuwalne w okolicach dolnej części pleców, z boku.
ĆWICZENIE 5
Połóżmy się na boku, złapmy nogę tuż pod kostką, a następnie dociskajmy ją w kierunku pośladków. W tej pozycji pozostańmy przez 30 sekund. Po tym czasie zmieńmy nogę i powtórzmy ćwiczenie. Po wykonaniu tej czynności powinniśmy poczuć napięcie mięśnia czworogłowego uda.
Przed wykonaniem powyższych ćwiczeń radziłabym, aby najlepiej skonsultować się z lekarzem. Pozwoli to upewnić się Nam, czy aby na pewno przy naszych dolegliwościach przypadkowo nie pogorszymy naszego stanu zdrowia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*