Czego nie może zabraknąć w diecie sportowca?

źródło: pixabay.com

Sportowiec to osoba będąca w ciągłym ruchu. Osoba taka uprawia daną dyscyplinę sportu hobbistycznie lub zawodowo. Jego życie absolutnie nie może polegać tylko i wyłącznie na intensywnych treningach. Cóż bowiem dadzą im solidne ćwiczenia, gdy będą jeść nieregularnie, a co najgorsze, produkty niewskazane w diecie sportowca. Co w takim razie powinno znaleźć się na talerzu osoby uprawiającej sport?

W zasadzie na to pytanie nie ma oczywistej, jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko bowiem uzależnione jest od wieku, płci oraz rodzaju uprawianego sportu. Inne składniki odżywcze potrzebują osoby rywalizujące w sportach siłowych, inne zaś w wytrzymałościowych, natomiast jeszcze inne w sprinterskich. Mimo tego wszystkiego to odpowiednio zachowana dieta pozwala na jeszcze bardziej efektywne treningi i osiągnięte wyniki.
Bezapelacyjnie najważniejszymi składnikami pokarmowymi w diecie sportowca są białko i węglowodany. Często również sportowcy sięgają po suplementy diety, dzięki którym uzupełniane są w organizmie elementy. Zacznijmy może od węglowodanów, które są spalane podczas treningów, a następnie po jego zakończeniu zużywane są do regeneracji włókien mięśniowych, w przeciwnym wypadku możemy narzekać na zakwasy. Naukowcy stwierdzili, iż węglowodany powinny stanowić około 50 % całkowitego zapotrzebowania w ciągu dnia. W związku z tym w diecie sportowca powinny znaleźć się takie produkty, jak: kasza, brązowy ryż, makarony, płatki owsiane. Natomiast z białka zbudowane są tkanki ciała. Taki aktywny tryb życia wymusza na sportowcu większe zapotrzebowanie na białko, a jego największe ilości powinny być dostarczane przed treningiem. Mówi się, że sportowcy na dobę powinni spożywać około 300 g białka. A w jakich składnikach znajdą najwięcej białka? Oczywiście głównie w mięsie, dlatego też w diecie sportowca absolutnie nie może zabraknąć: drobiu, cielęciny, chudej wołowiny. Bardzo dobrym rozwiązaniem na pełnowartościowe białko są także ryby, a kwasy omega – 3 znajdujące się w rybach służą do prawidłowej budowy mięśni. Nie zapominajmy też o mleku i jajkach. Na sam koniec wspomnę jeszcze o suplementach diety, o których mówiłam wcześniej, że również pojawiają się w diecie sportowca. Dlaczego tak jest? Dlatego, ponieważ naukowcy twierdzą, że mają one wpływ na szybszy przyrost tkanki mięśniowej, a co za tym idzie poprawia się wytrzymałość organizmu. Dzięki czemu sportowiec nie czuje się mocno zmęczony. Warto jest jednak pamiętać, że nie każdy suplement diety zostanie prawidłowo przyjęty przez organizm. Dlatego najpierw za nim sięgniemy po suplementy diety, warto jest skonsultować się z lekarzem.
Źródło: pixabay.com
Mając to wszystko na uwadze to w tym artykule postanowiłam przedstawić taki przykładowy jadłospis dla sportowca. Oto on:

PRZYKŁADOWY JADŁOSPIS DLA SPORTOWCA:

PIERWSZE ŚNIADANIE (750 kcal):

– cztery kromki chleba pełnoziarnistego (150 g), polędwica sopocka (50 g), 2 plasterki sera żółtego (40 g), dwa surowe ogórki, jeden pomidor (100 g), szklanka kefiru (200 g) z truskawkami (100 g).

DRUGIE ŚNIADANIE (300 kcal):

– dwie bułki pełnoziarnista (120 g), pasta (ser biały półtłusty – 100 g, papryka czerwona (100g), przyprawy), herbata zielona

OBIAD (900 kcal):

– pieczony filet z kurczaka (200 g), ryż brązowy (100 g), fasolka szparagowa (300 g) polana bułką tartą z masłem , surówka z marchwi i jabłka (150g), sok pomarańczowy (300 ml)

PODWIECZOREK (300 kcal): 

– sałatka owocowa (banan, ananas, mandarynka, kiwi, arbuz) – 300 g z jogurtem naturalnym (200g)

KOLACJA (750 kcal):

– omlet z 3 jaj (2 żółtka + 3 białka), z pomidorami (200g) na maśle (20g), gotowane na parze brokuły (100g), pieczywo pełnoziarniste (100g)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*