Sprzęt do gry w hokeja na lodzie

Hokej na lodzie jest to zespołowa gra sportowa rozgrywana na lodowisku między dwiema drużynami, polegająca na zagrywaniu krążka kijem hokejowym. Celem gry jest wstrzelenie krążka do bramki przeciwnika. O zwycięstwie decyduje większa liczba zdobytych bramek. Do gry w hokeja na lodzie potrzebni są nie tylko wysportowani i w najwyższej formy zawodnicy, ale także odpowiedni sprzęt i stroje sportowe. W tym artykule powiem zatem o tym, jaki powinien być sprzęt do hokeja na lodzie.

Tak więc na początek łyżwy – chyba najważniejszy sprzęt hokeisty. Łyżwy składają się z płozy wykonanej ze znakomitej, twardej stali, 2 lub 3 „kominków” z lekkiego i twardego tworzywa sztucznego oraz wygodnego, skórzanego, sznurowanego, usztywnionego buta, mającego specjalne zabezpieczenia na kostki i ścięgno Achillesa. Kolejny sprzęt to kije hokejowe. Kije hokejowe wykonane są z drewna, a ich długość może sięgać do 163 cm. Szerokość rękojeści nie może natomiast przekraczać 3 cm, a jej grubość 2,5 cm. Sama łopatka nie może być dłuższa niż 32 cm. Zawodnicy dodatkowo owijają ją taśmą w celu lepszej kontroli nad krążkiem. Krążek wykonany jest z twardej , wulkanizowanej, czarnej gumy. Jego wymiary to: średnica 7,62 cm, grubość 2,54 cm, waga 156-170 g. Skoro wiemy już, jaki powinien być sprzęt do hokeja na lodzie to powiem też co nieco o strojach do hokeja.

hokej

Wszystkich graczy obowiązują kaski ochronne, a juniorów dodatkowo osłony na twarz. Barki, ramiona, łokcie i klatkę piersiową chronią tzw. bodiczki, a nogi i kolana – nagolenniki. Spodnie są wyłożone wewnątrz specjalną pianką oraz twardymi wkładkami z tworzywa. Rękawice są pokryte od zewnątrz grubą i twardą gąbką. W sposób szczególny zabezpieczony jest bramkarz. Na nogi zakłada on tzw. parkany, wypełnione gąbką i specjalną pianką, obciągnięte skórą, których szerokość nie może przekroczyć 30 cm. Jego łyżwy pokryte są grubszym materiałem ochronnym, a „kominki” obniżone. Jego kij jest szerszy (łopatka do 39 cm) i dłuższy (do 71 cm). Ręka władająca kijem zabezpieczona jest obijaczką (prostokąt 42 na 21 cm), a na drugiej znajduje się łapaczka, czyli skórzana rękawica (do 42 cm) ze specjalnym koszykiem. Wszyscy bramkarze zobowiązani są do noszenia kasków z kratownicą, a niektórzy mają również pod brodą ochraniacze na krtań i szyję, w postaci prostokątnej tabliczki z twardego tworzywa.

Podsumowując zawodnicy, którzy grają w hokeja na lodzie potrzebują porządnego sprzętu i odpowiednio przystosowanych stroi sportowych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*