Zadbaj o kręgosłup

Kręgosłup – w medycynie wschodu bywa nazywany drzewem życia. Mówi się, że człowiek jest na tyle młody i zdrowy, na ile giętki jest jego kręgosłup. I trudno temu zaprzeczyć. Dlatego dbajmy o niego poprzez właściwą terapię. W skład tej terapii wchodzą, np. masaże i ćwiczenia. I tak oto masaże są świetny pomysłem na pozbycie się bólu. Niestety efekty nie utrzymują się długo. Natomiast joga ma zbawienny wpływ na nasze plecy, dlatego warto ćwiczyć regularnie. No dobrze skoro wiemy już, jak zadbać o kręgosłup to teraz wspomnijmy, jaką rolę odgrywa w naszym codziennym życiu i jakie są jego tajemnice budowy.

A więc jego zadaniem jest utrzymanie sylwetki w pionie, umożliwienie wykonywania ruchów tułowia, kończyn, amortyzacja wstrząsów i ochrona rdzenia kręgowego.

Kręgosłup tworzy swoistą oś ciała człowieka. Górna jego część łączy się z czaszką, dolna z kośćmi miednicy. Składa się z 33 – 34 kręgów. W skład każdego z nich wchodzi trzon kręgosłupa, łuk kręgu oraz wyrostki. Wyróżnia się następujące odcinki kręgosłupa: szyjny (7 kręgów), piersiowy (12 kręgów), lędźwiowy (5 kręgów), krzyżowy (5 kręgów) oraz ogonowy (4 – 5 kręgów). Kręgi odcinka szyjnego, piersiowego i lędźwiowego połączone są ze sobą krążkami międzykręgowymi, inaczej dyskami. Niedomaganie każdej z części odczuwa się jako przykrą dolegliwość, ale często upatruje inną przyczynę.

plecy

Gdy niedomaga kręgosłup szyjny, pojawiają się bóle głowy, szyi, rąk, pogarsza się ukrwienie mózgu, dochodzi do zawrotów głowy. Jeśli zmiany dotkną kręgów odcinka piersiowego, pojawiają się bóle serca, żołądka, jelit. Bardzo często takie osoby narzekają na serce, nie podejrzewając, że przyczyną kłopotów jest kręgosłup. Zakłócenia pracy odcinka lędźwiowego może powodować ból w okolicach pasa, bóle i skurcze mięśni nóg, kłopoty z pęcherzem, prostatą, problemami ginekologicznymi. Wymienione dolegliwości występują głównie u ludzi starszych, ale także u młodych, jeśli przebywają długo w pozycji siedzącej. Jednym i drugim lekarz zaleci odpowiedni ruch lub rehabilitację. Tak więc, gdy wciąż pobolewa nas głowa albo krzyż, zamiast łykać kolejną tabletkę przeciwbólową, udajmy się lepiej do specjalisty, który zaleci odpowiednią terapię.

Ten artykuł dość jasno pokazuje, jak ważną rolę w naszym codziennym życiu odgrywa kręgosłup. Dlatego moi drodzy dbajmy o niego, a unikniemy dolegliwości z nim związanych w przyszłości.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*