Złapał mnie skurcz! – co robić?

Pojawia się nagle, zmusza do przerwania spaceru, a czasami budzi nawet w nocy. O czym mowa? Oczywiście o skurczu mięśni. Skurcze mięśni to bardzo częsta dolegliwość. Mogą pojawić się u każdego w każdym wieku. Dlatego w tym artykule powiem, co robić, aby ból związany ze skurczem mięśni szybko ustąpił?

Zacznijmy może od początku, czyli od wyjaśnienia, jakie są przyczyny skurczów mięśni. Otóż najczęstszą przyczyną skurczów mięśni jest intensywny wysiłek fizyczny, szczególnie w wysokiej temperaturze otoczenia. Podczas upałów tracimy wodę i minerały, a właśnie one (głównie sód, potas i magnez) są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie mięśni. Skurcz objawia się ostrym bólem.

Mięsień jest twardy, czasem bywa zniekształcony lub drży. Pomimo bólu należy mięsień jak najszybciej rozciągnąć. Gdy złapie nas skurcz w łydce, stańmy na palcach i powoli obniżajmy piętę. Pomoże także masaż. Uciskanie zaczynajmy zawsze od końców skurczonego mięśnia. Jeżeli bardzo boli masaż wykonujmy pod strumieniem gorącej wody. Ulgę przyniesie nam również wypicie szklanki chłodnej wody. Aby zmniejszyć częstotliwość skurczów, które najczęściej, łapią nas w nogach i boku powinniśmy zwiększyć spożycie wapnia. Pierwiastek ten znajdziemy w produktach mlecznych, takich jak np. mleko, sery, jogurt itd.

Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi znacznie szybciej poradzimy sobie ze skurczami mięśni, które pojawiają się u nas bardzo często. Za przyczynę pojawienia się skurczów mięśni odpowiada również przetrenowanie mięśni.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*