Zasady gry w tenisa ziemnego

Zapewne każdemu z nas kiedyś zdarzyło się obejrzeć w telewizji mecz tenisa ziemnego. Niestety większość z nas nie wiedziała o co w nim chodzi, jakie są reguły/ zasady gry w tenisa ziemnego. Z tego też względu w tym artykule postanowiłam pokrótce wyjaśnić jego zasady.

A więc tenis ziemny jest grą indywidualną, rozgrywaną na korcie. Boisko do tenisa ziemnego może mieć różne nawierzchnie. Gra ta polega na przebijaniu piłki na drugą stronę siatki za pomocą rakietki. Ale po kolei najpierw powiem jakie są wymiary kortu. Długość kortu wynosi 23,77 metra, szerokość natomiast 8,23 metra w przypadku gry pojedynczej lub 10,97 metra w przypadku rozgrywania gier podwójnych. Przez środek kortu przechodzi siatka, której wysokości wynosi 91,5 centymetra. Wewnątrz pola gry wyznaczone są dodatkowe linie, które wyznaczają specjalne pole – tzw. karo serwisowe. Linie ograniczają to pole w taki sposób, że jego wymiary wynoszą 6,40 na 4,12 metra. Nawierzchnia kortu może być różna. Wyróżniamy: korty ziemne, których powierzchnia pokryta jest tzw. mączką, korty trawiaste, korty twarde, których podłoże składa się z betonu lub tworzywa specjalnego (gumolitu). W zależności od podłoża linie kortu wyznaczane są za pomocą farby lub wapna.

tenis

Na boisku tym gra się rakietą, której długość nie może przekraczać 73,66, a szerokość 31,75 centymetrów. Skoro jest już jasne jakie wymiary powinien mieć kort do tenisa ziemnego to teraz zajmę się wyjaśnieniem przepisów gry. A więc grę w tenisa ziemnego rozpoczyna się podaniem czyli tzw. serwisem. Podający musi stać nieruchomo dwoma stopami poza linią końcową kortu. Prawidłowe podanie polega na wyrzuceniu piłki w górę i uderzenie jej rakietą zanim ta odbije się o podłoże. Serwis uznaje się za ważny, gdy podający przerzuci piłkę ponad siatkę i trafi w pole kara serwisowego, umieszczonego po przekątnej kortu. Podanie wykonuje się na przemian z lewej i prawej strony kortu. W razie złego wprowadzenie piłki do gry, podającemu bez żadnych konsekwencji przysługuję wprowadzenie piłki drugim podaniem. Podający serwuje aż do zakończenia całego gema. W kolejnym gemie podający staje się odbierającym i odwrotnie. Zawodnik przegrywa punkt, gdy: nie uda mu się jej przebić na drugą stronę siatki, piłka odbije się dwukrotnie na jego stronie, rzuci rakietą i trafi nią w piłkę, przebiję piłkę przez siatkę, ale ta trafi na aut. Piłka upadająca na linie pola gry jest piłką prawidłową. W przypadku sporu na niektórych nawierzchniach ślad może być sprawdzony przez sędziego lub też następuje komputerowa symulacja lotu piłki – tzw. „challenge”. Dopuszczalne jest dotknięcie siatki przez piłkę. Nie dotyczy to serwisu.

Mam nadzieję, że w tym artykule jasno wytłumaczyłam jakie są zasady gry w tenisa ziemnego.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*