Dobry sprzęt do gry w badmintona

Źródło: pixabay.com

Gra badminton od zawsze była, jest i będzie bardzo popularna na całym świecie. Ludzie w badmintona grają już od bardzo dawna. Ale czy mają do niego odpowiedni sprzęt? Dobry sprzęt do gry w badmintona jest naprawdę bardzo ważny,szczególnie dla osób, które chcą trenować go na poważnie. Słaba rakietka lub źle dobrany naciąg może bardzo zaszkodzić grze. Dlatego w tym artykule postanowiłam wytłumaczyć, jaka powinna być dobra rakietka, lotka i naciąg.

Na początek powiedzmy sobie o rakietce do badmintona. Rakietka taka powinna być przede wszystkim lekka i wytrzymała. Odpowiednim materiałem do jej wykonania będzie zatem aluminium lub włókno węglowe. Rozmiar rakietki określany jest według panujących zasad, dlatego nie może być dłuższa niż 68 cm., ani szersza niż 23 cm. Kształt główki powinien być klasyczny (tzw. „jajo”) i izotermiczny (spłaszczony w górze). Rakietka do badmintona powinna mieć także dobry naciąg, dlatego wybór siły naciągu jest tak samo ważny, jak wybór rakietki. Ogólna zasada mówi, że im rakieta naciągnięta jest z większą siłą, tym mniej energii wytwarza podczas uderzenia, ale przy tym zapewnia większą kontrolę. Niższa siła powoduje natomiast uzyskanie większej energii, ale również utratę kontroli. Istnieją dwa rodzaje naciągów – naturalne i produkowane z włókien sztucznych.

lotki

Naciągi naturalne są droższe i mniej trwałe. Uważa się jednak, że pozwalają one lepiej kontrolować lotkę. Cieńsze naciągi pozwalają również łatwiej nadawać szybkość i rotację lotki. Naciąg z czasem traci swoje właściwości. W związku z tym zaleca się jego wymianę raz na 6 miesięcy. W badmintonie równie ważna jest także lotka. Prawidłowe wymiary lotki to 62 – 70 mm długości, przy wadze 4,74 – 5,50 grama. Najlepsze lotki produkuje się z piór gęsich – po 16 sztuk na egzemplarz. Pióra umieszczane są w korkowej główce pokrytej skórą lub tworzywem sztucznym. Są one jednak drogie i dosyć szybko się niszczą. Na rynku dostępne są również lotki nylonowe. Te występują w trzech odmianach: zielonej (najwolniejszej), niebieskiej i czerwonej (najszybszej). Kolor widoczny jest na obwodzie korka. Szybkość związana jest również z temperaturą otoczenia – im wyższa, tym lotka szybciej lata.

Jak wynika z powyższego wybierając sprzęt do badmintona powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na materiał i wagę rakietki, ale także na rodzaj i siłę naciągu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*